BRL1608T2R2M
DigiKey Part Number
587-2899-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2899-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2899-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRL1608T2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 500MA 520 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 520mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRL1608T2R2M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
520mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
400MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Saturation (Isat)
360mA