BRC2016T4R7M
DigiKey Part Number
587-2175-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2175-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2175-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRC2016T4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 610MA 351 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 610 mA 351mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRC2016T4R7M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
351mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
78MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
660mA