SPH11C3LR5H-1
DigiKey Part Number
6017-SPH11C3LR5H-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
6017-SPH11C3LR5H-1CT-ND - Cut Tape (CT)
6017-SPH11C3LR5H-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPH11C3LR5H-1
Description
FALCON ANALOG BOTTOM PORT MIC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone MEMS (Silicon) 2.4 V ~ 3.2 V Omnidirectional (-38dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Category
S/N Ratio
68.5dB
Manufacturer
Syntiant
Impedance
120 Ohms
Series
Voltage - Rated
2.75 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage Range
2.4 V ~ 3.2 V
Part Status
Active
Current - Supply
205 µA
Type
MEMS (Silicon)
Port Location
Bottom
Output Type
Analog
Termination
Solder Pads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.138" L x 0.104" W (3.50mm x 2.65mm)
Frequency Range
32 Hz ~ 20 kHz
Height (Max)
0.043" (1.10mm)