RR0816P-203-D
DigiKey Part Number
RR08P20.0KDTR-ND - Tape & Reel (TR)
RR08P20.0KDCT-ND - Cut Tape (CT)
RR08P20.0KDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR0816P-203-D
Description
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/16W 0603
Detailed Description
20 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RR0816P-203-D Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)