RR0510P-1132-D
DigiKey Part Number
RR05P11.3KDTR-ND - Tape & Reel (TR)
RR05P11.3KDCT-ND - Cut Tape (CT)
RR05P11.3KDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR0510P-1132-D
Description
RES SMD 11.3KOHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
11.3 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RR0510P-1132-D Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)