RG2012N-243-B-T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Susumu
In Stock: 15.966
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 594
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 19.877
Upgrade
YAGEO
Vishay Dale
24 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RG2012N-243-B-T1
DigiKey Part Number
RG2012N-243-B-T1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG2012N-243-B-T1
Description
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RG2012N-243-B-T1 Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)