RG1608V-121-P-T1
DigiKey Part Number
408-RG1608V-121-P-T1TR-ND - Tape & Reel (TR)
408-RG1608V-121-P-T1CT-ND - Cut Tape (CT)
408-RG1608V-121-P-T1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1608V-121-P-T1
Description
RES SMD 120 OHM 0.02% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±0.02% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RG1608V-121-P-T1 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)