RG1608P-111-B-T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Direct
Vishay
Vishay
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 900
YAGEO
110 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RG1608P-111-B-T1
DigiKey Part Number
RG1608P-111-B-T1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1608P-111-B-T1
Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RG1608P-111-B-T1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)