RG1005P-9762-B-T5
DigiKey Part Number
RG10P97.6KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RG10P97.6KBCT-ND - Cut Tape (CT)
RG10P97.6KBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1005P-9762-B-T5
Description
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
97.6 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RG1005P-9762-B-T5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)