KRL2550E-C-R270-F-T1
DigiKey Part Number
408-KRL2550E-C-R270-F-T1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRL2550E-C-R270-F-T1
Description
CURRENT SENSE RESISTORS, 2010, 0
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)