VEZ330M1VTR-0605S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 896
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 7.050
Cornell Dubilier Knowles
Chemi-Con
In Stock: 996
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
VEZ330M1VTR-0605S
DigiKey Part Number
4403-VEZ330M1VTR-0605STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEZ330M1VTR-0605S
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
136 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
850 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C