VEU220M2WTR-1821S
DigiKey Part Number
4403-VEU220M2WTR-1821STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEU220M2WTR-1821S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
182 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C