VEU100M2GTR-1616S
DigiKey Part Number
4403-VEU100M2GTR-1616STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEU100M2GTR-1616S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
119 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C