RXW821M1JBK-1632S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
820 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
RXW821M1JBK-1632S
DigiKey Part Number
4403-RXW821M1JBK-1632S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW821M1JBK-1632S
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.602 A @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
2.67 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C