RJA331M1HBK-1016S
DigiKey Part Number
4403-RJA331M1HBK-1016S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJA331M1HBK-1016S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C