HBV101M1HTR-1010S
DigiKey Part Number
4403-HBV101M1HTR-1010STR-ND - Tape & Reel (TR)
4403-HBV101M1HTR-1010SCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBV101M1HTR-1010S
Description
CAP ALUM HYB 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
SURGE
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
28 mOhms
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C