SXT3248BA07-40.000M
DigiKey Part Number
2388-SXT3248BA07-40.000M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXT3248BA07-40.000M
Description
CRYSTAL 40.000MHZ 8 PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±30ppm Crystal 8pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
SXT3248BA07-40.000M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)