PMD1208PKB2-A.(2).GN
DigiKey Part Number
PMD1208PKB2-A.(2).GN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMD1208PKB2-A.(2).GN
Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 49.0 CFM (1.37m³/min) 2 Wire Leads
Category
Bearing Type
Ball
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart
Packaging
Bulk
Noise
46.0dB(A)
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
3.7 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Termination
2 Wire Leads
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.310A
Air Flow
49.0 CFM (1.37m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.310 in H2O (77.2 Pa)