XZDGK45W30MAV-6
DigiKey Part Number
1497-1352-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XZDGK45W30MAV-6
Description
LED GREEN CLEAR 4SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 3.5V 1411 (3528 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XZDGK45W30MAV-6 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.5V
Mfr
Current - Test
30mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
60°
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
515nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.50mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
3.40mm
Lens Size
2.60mm Dia