CEP125NP-8R2MC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
CODACA
In Stock: 320
Datasheet
8.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.2 A 11.4mOhm Max Nonstandard
CEP125NP-8R2MC
DigiKey Part Number
CEP125NP-8R2MC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEP125NP-8R2MC
Description
FIXED IND 8.2UH 8.2A 11.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
5.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
11.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)