CDRR75NP-100MC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2.946
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
10 µH Shielded Inductor 2.4 A 57mOhm Max Nonstandard
CDRR75NP-100MC
DigiKey Part Number
308-1672-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRR75NP-100MC
Description
FIXED IND 10UH 2.4A 57 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.32A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
57mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.272" L x 0.272" W (6.90mm x 6.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)