CDRH124NP-101MC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 280
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 168
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 571
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Eaton - Electronics Division
In Stock: 660
100 µH Shielded Inductor 1.2 A 308mOhm Max Nonstandard
CDRH124NP-101MC
DigiKey Part Number
308-1930-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH124NP-101MC
Description
FIXED IND 100UH 1.2A 308 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
308mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)