RCH110NP-101K
DigiKey Part Number
308-2085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCH110NP-101K
Description
FIXED IND 100UH 1.7A 160 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 160mOhm Max Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
5.7MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)