SFM210-LPSE-S25-ST-BK
SFM210-LPSE-S25-ST-BK
SFM210-LPSE-S25-ST-BK
DigiKey Part Number
S9265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFM210-LPSE-S25-ST-BK
Description
CONN HDR 25POS 0.039 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.083" (2.10mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A