SFM210-LPSE-S11-SD-BK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Image for SFM210-LPSE-S11-SD-BK is not available
SFM210-LPSE-S11-SD-BK
DigiKey Part Number
SFM210-LPSE-S11-SD-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFM210-LPSE-S11-SD-BK
Description
CONN HDR 11POS 0.039 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Header, Top or Bottom Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A