SBH11-PBPC-D32-RA-BK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Adam Tech
In Stock: 1.241
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 1.228
Datasheet
Image for SBH11-PBPC-D32-RA-BK is not available
SBH11-PBPC-D32-RA-BK
DigiKey Part Number
SBH11-PBPC-D32-RA-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBH11-PBPC-D32-RA-BK
Description
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 64 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
SBH11-PBPC-D32-RA-BK Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Series
Insulation Height
0.358" (9.10mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A