PPTC251LGBN-RC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | S5461-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PPTC251LGBN-RC |
Description | CONN HDR 25POS 0.1 TIN PCB R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin |
Datasheet | Datasheet |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Insulation Color Black |
Packaging Tray | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Part Status Active | Contact Length - Post 0.124" (3.15mm) |
Connector Type | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Contact Type Female Socket | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style Board to Board | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 3A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 250V |