PPTC251LFBN-RC
DigiKey Part Number
S7023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPTC251LFBN-RC
Description
CONN HDR 25POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PPTC251LFBN-RC Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Insulation Color
Black
Packaging
Tray
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V