PBC36SGAN
DigiKey Part Number
S1311E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC36SGAN
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC36SGAN Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 398
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.18.01000kr.18.01
50kr.13.67160kr.683.58
100kr.13.01790kr.1,301.79
500kr.11.62020kr.5,810.10
1.000kr.11.06577kr.11,065.77
5.000kr.9.87895kr.49,394.75
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM