PBC36SBDN
DigiKey Part Number
S1141E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC36SBDN
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.400" (10.16mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 1.628
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.30.50000kr.30.50
50kr.23.11180kr.1,155.59
100kr.22.00800kr.2,200.80
500kr.19.64550kr.9,822.75
1.000kr.18.70852kr.18,708.52
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 360
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 44
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM