PBC19SAAN
DigiKey Part Number
S1011E-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC19SAAN
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 19 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC19SAAN Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.9.51000kr.9.51
10kr.8.07700kr.80.77
100kr.6.86500kr.686.50
500kr.6.12736kr.3,063.68
1.000kr.5.83483kr.5,834.83
5.000kr.5.20879kr.26,043.95
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 49824
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 31161
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM