PBC14SBAN
DigiKey Part Number
S1111E-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC14SBAN
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC14SBAN Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 283
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.8.24000kr.8.24
10kr.7.01200kr.70.12
100kr.5.96020kr.596.02
500kr.5.31990kr.2,659.95
1.000kr.5.06585kr.5,065.85
5.000kr.4.52225kr.22,611.25
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 12363
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 892
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM