PBC11SBAN
DigiKey Part Number
S1111E-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC11SBAN
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 11 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC11SBAN Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 577
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.6.97000kr.6.97
10kr.5.90900kr.59.09
100kr.5.02190kr.502.19
500kr.4.48226kr.2,241.13
1.000kr.4.26821kr.4,268.21
5.000kr.3.81011kr.19,050.55
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 12363
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 892
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM