PBC10SFAN
DigiKey Part Number
S1211E-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC10SFAN
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC10SFAN Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.538" (13.67mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Additional Resources
In-Stock: 385
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.6.02000kr.6.02
10kr.5.12900kr.51.29
100kr.4.35940kr.435.94
500kr.3.89098kr.1,945.49
1.000kr.3.70516kr.3,705.16
5.000kr.3.30749kr.16,537.45
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 3126
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 11711
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM