NREC038SABC-M30RC
DigiKey Part Number
S1013EC-38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NREC038SABC-M30RC
Description
CONN HEADER SMD 38POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 38 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.9.89000kr.9.89
10kr.8.38100kr.83.81
100kr.7.11980kr.711.98
500kr.6.35496kr.3,177.48
1.000kr.6.05166kr.6,051.66
5.000kr.5.40233kr.27,011.65
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
In-Stock: 1247
CONN HEADER SMD 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 37POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 35POS 2.54MM