MP-0100-15-DW-5
DigiKey Part Number
MP-0100-15-DW-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP-0100-15-DW-5
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Wire Wrap
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Loop Bellows
Number of Positions/Bay/Row
15
Color
Blue
Number of Positions
30
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)