LPPB091NGCN-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
9 Position Header Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold
LPPB091NGCN-RC
DigiKey Part Number
S9010E-09-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPPB091NGCN-RC
Description
CONN HDR 9POS 0.05 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A