GEC21SBSN-M89
DigiKey Part Number
S1113E-21-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEC21SBSN-M89
Description
CONN HEADER SMD R/A 21POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 21 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.15.91000kr.15.91
10kr.13.51100kr.135.11
100kr.11.48240kr.1,148.24
500kr.10.24912kr.5,124.56
1.000kr.9.76005kr.9,760.05
5.000kr.8.71311kr.43,565.55
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 317
CONN HEADER SMD R/A 35POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD R/A 34POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD R/A 33POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 32POS 2.54MM