GBC16SFBN-M30
DigiKey Part Number
S1043E-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBC16SFBN-M30
Description
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GBC16SFBN-M30 Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 284
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.14.58000kr.14.58
10kr.12.40700kr.124.07
100kr.10.54600kr.1,054.60
500kr.9.41338kr.4,706.69
1.000kr.8.96425kr.8,964.25
5.000kr.8.00264kr.40,013.20
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD 36POS 2.54MM
In-Stock: 287
CONN HEADER SMD 35POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 33POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM