STH65N050DM9-7AG
DigiKey Part Number
497-STH65N050DM9-7AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STH65N050DM9-7AGCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STH65N050DM9-7AGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STH65N050DM9-7AG
Description
AUTOMOTIVE-GRADE N-CHANNEL 650 V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 51A (Tc) 266W (Tc) Surface Mount H2PAK-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4680 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
266W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
H2PAK-7
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 25.5A, 10V