SCTW100N65G2AG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 101
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 1.150
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 300
Datasheet
N-Channel 650 V 100A (Tc) 420W (Tc) Through Hole HiP247™
SCTW100N65G2AG
DigiKey Part Number
497-SCTW100N65G2AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCTW100N65G2AG
Description
SICFET N-CH 650V 100A HIP247
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SCTW100N65G2AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
162 nC @ 18 V
Mfr
Vgs (Max)
+22V, -10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3315 pF @ 520 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
420W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Supplier Device Package
HiP247™
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26mOhm @ 50A, 18V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 5mA