Image for SIL05-1A75-71M is not available
SIL05-1A75-71M
DigiKey Part Number
374-SIL05-1A75-71M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL05-1A75-71M
Description
GENERAL PURPOSE REED RELAY, FORM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
25 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.75 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
0.5 ms
Coil Voltage
5VDC
Release Time
100 µs
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
200 Ohms
Switching Voltage
500VAC, 500VDC - Max