MS05-1A87-75DHR
DigiKey Part Number
374-1047-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS05-1A87-75DHR
Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MS05-1A87-75DHR Models
Category
Coil Current
10 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Features
Diode
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Must Operate Voltage
3.75 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
0.75 VDC
Coil Voltage
5VDC
Operate Time
0.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Release Time
0.1 ms
Contact Rating (Current)
500 mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max
Coil Resistance
500 Ohms