HE24-1A69-03
DigiKey Part Number
374-HE24-1A69-03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE24-1A69-03
Description
HIGH VOLTAGE REED RELAY. FORM 1A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
51.6 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
3 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
1.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
465 Ohms
Switching Voltage
10000VAC, 10000VDC - Max