RNCL1210FTR200
DigiKey Part Number
738-RNCL1210FTR200TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCL1210FTR200
Description
RES, CS, 1210, 0.2 OHM, 1%, 1W
Detailed Description
200 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film
EDA/CAD Models
RNCL1210FTR200 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)