RNCL1206FT7R50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
C&B/RESI
In Stock: 3.295
Datasheet
7.5 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film
RNCL Series Thin Film High Power Anti-Surge Chip | DigiKey
RNCL1206FT7R50
DigiKey Part Number
738-RNCL1206FT7R50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCL1206FT7R50
Description
RES, CS, 1206, 7.5 OHM, 1%, 1W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNCL1206FT7R50 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)