RNCF0805DKE71K5 is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale Thin Film
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 142
71.5 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805DKE71K5
DigiKey Part Number
RNCF0805DKE71K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805DKE71K5
Description
RES SMD 71.5K OHM 0.5% 1/4W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805DKE71K5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)