RNCA0805DTE2K05 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for RNCA0805DTE2K05 is not available
RNCA0805DTE2K05
DigiKey Part Number
738-RNCA0805DTE2K05TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCA0805DTE2K05
Description
RES, AUTO, 0805, 2.05 KOHM, 0.5%
Detailed Description
2.05 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
EDA/CAD Models
RNCA0805DTE2K05 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)