RNCA0402DTE80R6 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for RNCA0402DTE80R6 is not available
RNCA0402DTE80R6
DigiKey Part Number
738-RNCA0402DTE80R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCA0402DTE80R6
Description
RES, AUTO, 0402, 80.6 OHM, 0.05%
Detailed Description
80.6 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCA0402DTE80R6 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)