RNCA0402DTE147R is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for RNCA0402DTE147R is not available
RNCA0402DTE147R
DigiKey Part Number
738-RNCA0402DTE147RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCA0402DTE147R
Description
RES, AUTO, 0402, 147 OHM, 0.05%,
Detailed Description
147 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCA0402DTE147R Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)